fbpx

Scrie un comentariu

potaissa fagaras

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 36-29, în fața celor de la CSM Făgăraș, într-un meci ce a contat pentru etapa a III-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Elevii antrenați de Horațiu Gal au început în forță ultima partidă de la Sfântu Gheorghe și s-au distanțat la patru încă din minutul 7 (6-2), lucru care l-a determinat pe antrenorul Făgărașului să ceară time-out.

Brașovenii s-au apropiat la un singur gol (7-6, min 13), însă nu au avut puterea să egaleze, Potaissa reușind să marcheze de trei ori consecutiv (10-6, min 18).

În minutul 25 al partidei, tânărul Denis Vereș (16 ani), produs 100% al centrului de copii și juniori de la Turda a reușit să marcheze primul său gol în Liga Zimbrilor (15-10). Pe finalul reprizei, brașovenii au reușit să se mai apropie, Turda intrând cu un avantaj de trei goluri la cabine (17-14).

Experiența turdenilor s-a văzut în partea secundă, când au gestionat perfect avantajul de pe tabelă, diferența crescând și la opt goluri (35-27, min 56).

S-a terminat 36-29 și Turda adună șase puncte după cele trei jocuri de la Făgăraș. Și următoarele etape din Liga Zimbrilor se vor desfășura tot sub formă de turneu, la începutul lunii octombrie.

Pentru turdeni urmează duelul de marți (ora 21:45), contra francezilor de la FENIX Toulouse. Meciul se va disputa în sala „Gheorghe Barițiu”, fără spectatori, și va putea fi urmărit pe DigiSport și Look.

Partida cu Toulouse contează pentru turul II preliminar din cadrul European Handball League.

CSM FĂGĂRAȘ – POTAISSA TURDA 29-36 (14-17)

POTAISSA TURDA: Dragas (6 goluri), Ghiță (5), Pavel (5), Szoke (4), Talas (4), Thalmaier (3), Vereș (2), Lazăr (2), Rohozneanu (2), Pințoiu (2), Zacaciurin (2)