fbpx

Scrie un comentariu

119595977 242632000457915 5321593647320585394 n

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 27-28, în fața celor de la Steaua București, într-un meci care a contat pentru etapa a doua din cadrul Ligii Zimbrilor.

Primele 15 minute ale întâlnirii au fost extrem de echilibrate, diferența maximă fiind de un singur gol.

Bucureștenii au reușit să se distanțeze la două goluri (7-9, min 17), însă Turda a răspuns rapid și a reușit să egaleze (9-9, min 19). Steaua „s-a dus” din nou la două goluri (9-11), însă Potaissa a reușit să marcheze de trei ori la rând (12-11, min 23). Finalul reprizei le-a aparținut militarilor, care au marcat de cinci ori și au primit un singur gol (13-16).

La fel ca și începutul primei reprize, și primele minute ale părții secunde au fost echilibrate, steliștii menținându-și diferența pe tabelă.

Ajutați de intervențiile lui Bucătaru, dar și de evoluția bună a lui Mihalcea, Steaua s-a distanțat la cinci goluri (21-26, min 51).

Potaissa a trecut la o apărare avansată, om la om, și a început să recupereze din dezavantaj. Handbaliștii antrenați de Horațiu Gal s-au apropiat la două goluri (25-27, min 58) și au avut atacul, însă arbitrii au fluierat pe atacul turdean și mingea a ajuns la steliști.

Potaissa au reușit să se apropie la un singur gol pe final de meci, când Szoke a marcat pentru 27-28, dar steliștii au dus atacul până la capătul partidei, fluierul final prinzându-i într-un atac prelungit.

S-a terminat 27-28 și Potaissa Turda așteaptă duelul de mâine, contra celor de la CSM Făgăraș (ora 10:15). Partida va fi transmisă pe http://tv.frh.ro, în sistem pay-per-view, doritorii trebuind să achite suma de 5 lei.

Potaissa Turda – Steaua București 27-28 (13-16)

Potaissa Turda: Szoke (9 goluri), Talas (6), Ghiță (3), Pavel (3), Dragas (2), Savic (1), Zacaciurin (1), Rohozneanu (1), Thalmaier (1).