marian morar
m install
nello construct

Handbal, Liga Zimbrilor: Victorie pentru Potaissa Turda în prima etapă din noul sezon

zamblau eugen

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 28-24, în fața celor de la SCM Politehnica Timișoara, într-un meci care a contat pentru prima etapă din cadrul Ligii Zimbrilor.

Timișorenii au fost primii care au marcat, Sadoveac reușind să înscrie după aproape două minute. Echilibru a persistat pe tot parcursul primei reprize, chiar dacă turdenii au avut în patru rânduri un om mai puțin pe teren, după eliminări de două minute.

Prima echipă care s-a desprins la două goluri a fost Potaissa (10-8, min 25), după două goluri consecutive marcate de Marius Szoke.

De altfel, aceasta a fost și diferența de la finalul primei reprize, Turda intrând în avantaj (11-9).

Timișoara a restabilit egalitatea (14-14, min 38) și 18-18 (min 46). Din acel minut 46, până în minutul 49, Potaissa a marcat de patru ori și a primit doar unu gol (19-22, min 49).

Vlad Caba a cerut time-out, iar echipa sa a marcat la faza imediat următoare. Au urmat patru goluri consecutive pentru Turda, care a închis partida (20-26, min 55).

Finalul a fost unul liniștit, fără emoții pentru turdeni, care s-au impus, scor 24-28.

Pentru Potaissa urmează meciul de mâine (ora 17:00, TVR 2), contra Stelei București, în timp ce Poli se pregătește pentru duelul cu CSM Vaslui.

Meciul disputat în sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe a fost considerat pe teren propriu pentru Poli.

POLI TIMIȘOARA – POTAISSA TURDA 24-28 (9-11)

Potaissa Turda: Szoke (8 goluri), Dragas (4), Pavel (4), Ghiță (3), Pop (2), Iancu (2), Talas (1), Thalmaier (1), Savic (1), Ghivil (1), Rohozneanu (1).

Poli Timișoara: Barros (3), Năstăsie (3), Baican (3), C.Dedu (3), Caba (3), Neamțu (2), A.Dedu (2), Sadoveac (2), Fenici (2), Șomlea (1)

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876