fbpx
Scrie un comentariu

csm ct somesul dej

Cu antrenorul Andrei Pintilie in teren, CSM Campia Turzi a abordat cu mare incredere partida jucata astazi cu ocupanta primei pozitii a clasamentului, formatia Somesul Dej. Inca din start, jucatorii CSM-ului s-au aruncat inspre poarta dejeana, dar apararea oaspetilor, coordonata de "veteranul" Sergiu Costin, a rezistat cu brio.

Totusi, echipa din Dej a fost mult mai aproape de a deschide scorul, dar de fiecare data portarul CSM-ului, Rusu, a facut adevarate minuni intre buturi, reusind sa respinga cateva mingi extrem de periculoase.

Faza cea mai controversata a primei reprize s-a desfasurat la poarta celor de la Somesul, atunci cand o minge trimisa inspre buturile portii aparate de Dani a lovit mana unui fundas al oaspetilor, dupa care a iesit in aut, iar centralul intalnirii, Moca Rares din Cluj-Napoca, care se afla aproape de faza, nu a considerat ca a fost ceva intentionat si a aratat doar corner, in timp ce se impunea o lovitura de la 11 metri.

In partea secunda, dupa cateva actiuni desfasurate la ambele porti, oaspetii reusesc sa deschida scorul in minutul 60, prin Bogdan Paul, care a dejucat pasul la offside al apararii echipei gazde, a intrat in careul mare, de unde a trimis cu un sut puternic mingea in poarta pe langa portarul Rusu.

La un corner care nu se anunta periculos, atacantul dejean Bogdan Paul, ramas nemarcat, reuseste in minutul 65 sa inscrie din nou cu o lovitura de cap, reusind astfel o 'dubla" in aceasta partida.

Bucuria oaspetilor a fost de doar doua minute, deoarece Bituleanu a reusit sa reduca din handicap dupa un "eurogol", inscris de la circa 18 metri si finalul se anunta unul incins.

Din pacate, soarta jocului a fost stabilita in minutul 79, atunci cand la o actiune a dejenilor pe partea stanga de atac a lor, un jucator trimite o centrare pe jos, in careul mare al CSM-ului, iar fundasul gazdelor, Ozvada, isi trimite mingea in propria poarta, golul inscris stabilind scorul final al meciului.

Pentru CSM Campia Turzii urmeaza doua partide in deplasare, in prima dintre ele formatia din Campia Turzii se va deplasa la Gherla, acolo unde va juca cu formatia locala Olimpia Atletic.

CSM Campia Turzii  -  Somesul Dej    1-3 (0-0)

Marcatori: Bituleanu '67 pt. CSM, respectiv Bogdan Paul '60, '65, Ozvada '79-autogol, pt. Somesul

CSM Campia Turzii: Rusu - Oroian (cpt), Tot, Sur, Ceclan, Duma, Bituleanu, Moldovan, Ludusan, Nemes, Pintilie.A.

Au mai jucat: Nicola, Oltean, Zadic, Ozvada.

Rezerve neutilizate: Popa, Campian,T amas.

Antrenor: Pintilie Andrei

Somesul Dej: Dani - Budacan (cpt), Toma, Costin, Pop, Bogdan, Boerean, Trif, Bruma, Petrean, Rus.

Au mai intrat: Nutu, Popa.

Rezerve neutilizate: Toderean, Sandor, Rebus.

Antrenor principal: Mircea Bolba

Vezi faza controversată din prima repriză, când gazdele au cerut un penalty, la scorul de 0-0 (ce părere ai? comentează la finalul articolului!):

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.