pmp 1300x300

asacons montatorprefabricate

Scrie un comentariu

ariesul sanatatea

Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 0-1, partida disputată pe teren propriu, contra celor de la Sănătatea Cluj.

Primele 10 minute au fost echilibrate, fără ocazii la cele două porți. În minutul 13, atacanții „virușilor” au pus pentru prima dată în pericol poarta Turzii.

Abia în minutul 22 a venit primul șut pe poarta turdeană, Pop reușind să rețină. După alte patru minute, Ciupe a executat o lovitură liberă, însă peste poartă. Roman a ratat o ocazie importantă la poarta Turzii, după o greșeală în defensiva turdeană (min 28).

Până la pauză, a fost un joc destul de șters, calitatea meciului fiind afectată și de vânt.

Prima ocazie a reprizei secunde i-a aparținut lui Ciupe, care a executat o lovitură liberă (min 49), însă Pop a reușit să respingă în corner.

Prima șansă de gol a turdenilor a venit în minutul 61, la o pătrundere în careu a lui Oltean, acesta a întors mingea, însă șutul lui Paleoca a trecut peste poartă.

În minutul 67, Raul Ciupe a prins un șut senzațional de la 30 de metri, balonul fiind trimis direct în vinclul porții lui Pop.

Arieșul a încercat să pună mai multă presiune pe adversar, iar David a obținut un penalty (min 77). Salcău a executat slab, iar Lăzăreanu a reușit să respingă.

Până la finalul partidei, „virușii” au închis perfect jocul.

S-a terminat 0-1 și Arieșul Turda a suferit cea de-a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu.

Etapa viitoare, formația turdeană va evolua pe terenul celor de la Unirea 1924 Alba Iulia.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene a declarat: „Nu știu dacă suntem chiar într-o criză. E adevărat că suntem la cea de-a doua înfrângere pe teren propriu. Cred că azi am avut ghinion, după cum și cu Oradea am avut ghinion; azi am luat un gol de la 30 de metri și am ratat un 11m. Și cu Luceafărul și cu Sănătatea am dominat clar repriza a doua. Am făcut o primă repriză foarte slabă, parcă nu avem suficientă atitudine să ne batem cu adversarul. Este evident faptul că am pierdut din valoare față de sezonul trecut, lotul este mai slab valoric. Mi-e greu să schimb ceva tactic, trebuie să fac în așa fel echipa, încât să joace jucătorii din 2000, iar acolo nu am foarte multe soluții.” (întreaga conferință de presă poate fi urmărită în videoclipul de mai jos).

ARIEȘUL TURDA – SĂNĂTATEA CLUJ 0-1 (Ciupe 67`)

Arieșul Turda: Pop – Fl. Dan, Indreica, Cordoș, Marcu, Ititesc (Cimpoeșu 68`), Paleoca, Salcău (Cobârzan 84`), Varodi, Oltean (Savu 68`), David.

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu – Paul, Matei, Mic, Creț, Țârlea, Rus, Roman (Tilincă 82`), Ceaca (Cristea 90`), Ciupe (Lupu 86`), Mar (Neamț 77`).

9. Avântul Reghin 5 1 3 1 5-6 -1 6p
10. Minaur Baia Mare 4 1 2 1 4-4 0 5p
11. Metalurgistul Cugir 5 1 2 2 3-6 -3 5p
12. Unirea Dej 4 1 1 2 2-3 -1 4p
13. AFC Odorheiu Secuiesc 5 0 4 1 6-8 -2 4p
14. Gloria Bistrița 4 1 1 2 1-6 -5 4p
15. Industria Galda de Jos 4 0 0 4 2-12 -10 0p
16. SCM Zalău 5 1 1 3 7-9 -2 -2p