fbpx

Scrie un comentariu

fitt turda

În perioada 28 iunie – 7 iulie,  la Turda va începe cea de III-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru.

În ediția din acest an s-au înscris peste 100 de companii și instituții de teatru din țară și din străinătate cu peste 100 de propuneri de acte artistice.  Fiind un festival dedicat artelor spectacolului, propunerile noastre din acest an, nu doar că vor fi mai numeroase, ci și mai variate. Vor fi lansări de carte, expoziții, concerte, spectacole de stradă, spectacole de teatru și pentru copii. Evenimentele se vor desfășura în peste 15 locații din Turda.

Anul acesta vor participa la festival mari nume ale scenei romanești – Dorel Vișan, Emil Boroghină, Marius Bodochi, Tania Popa, Monica Davidescu, Irina Movilă dar și mari teatre din țară –Teatrul Național Marin Sorescu – Craiova, Teatrul Regina Maria Oradea, Teatrul de Nord Satu Mare, Teatrul Dramaturgilor Români, Teatrul Elvira Godeanu Tg-Jiu și multe altele. Din străinătate compania teatrală Teatro dei Venti (Italia) care se află la cea de a treia ediție în festival. Alte nume ce pot fi menționate dintre cei care vor participa sunt: Fără Zahăr, Straight From the Bottle, Radu Nechifor & Friends

La festival participă trupe de teatru din Italia, Spania, Argentina,  Mexico și Australia și România.

Organizator al Festivalului Internațional de Teatru Turda este Teatrul Aureliu Manea, cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Turda.

Programul Festivalului:

VINERI 28.06.2019

14.00 EXPOZITIE FOTO TRIX

#expoziție fotografii

Locaţie: SALINA TURDA

14:00 SUFLETE DIN SARE( 30 min)

#statui vivante

COMPANIA BECOME ȘI TEATRUL AURELIU MANEA 

Locaţie:  Salina Turda

17.00 FIGURANTA (60 min) – cu Tania Popa

#one woman show

Locaţie: Sala Studio

18.00 – CLOVNI ȘI MĂȘTI de Cornel Vana (60 min)

#expoziție de pictură și workshop pânză

Locație: pietonală teatru

18.00 TO BE OR NOT TO BE COL (60 min)

#comedie muzicală

COMPANIA REACTOR

Locaţie: Sala Studio

19.00 IRIZĂRI – expoziție de grup (60 min)

#expoziție de pictură

CASA DE CULTURĂ TURDA, SOCIETATEA CULTURALĂ ,,FILARMONIA" TURDA

Locație: Foaierul teatrului

19:00 CONFESIUNEA MEA HIDOASĂ (70 min)

#dramă

COMPANIA MIEZ – SPAȚIU DE IMPRESIE

Locaţie: Sala Tour D’Art

20.00 DESPRE ȘOARECI ȘI OAMENI  (150 min) – regia Andrei Mihalache

#dramă

TEATRUL DE NORD SATU MARE

Locaţie: Sala Mare

22.30 RUBIE TRIO (60 min)

#concert

Locaţie: Curtea Teatrului

SÂMBĂTĂ 29.06.2019

10:30 CASCADORII ȘI DRESAJ CU CAI cu Miron Bococi (45 min)

SALINA EQUINES

Locație: pietonală teatru

11.00 EXPOZIȚIE DE GRAFICĂ ȘI PICTURĂ de Petru Purcariu (50 min)

#expoziție

Locație: Galeria de Artă Valer Suciu - Turda

11:00 IEDUL CU TREI CAPRE (60 min)

#spectacol pentru copii

COMPANIA BECOME

Locație: Curtea interioră a Muzeului de Istorie

14:00 SUFLETE DIN SARE( 30 min)

#statui vivante

COMPANIA BECOME ȘI TEATRUL AURELIU MANEA 

Locaţie:  Salina Turda

17.00 ȘANTAJ – (100 min)

#dramă

TEATRUL DE ARTĂ DEVA

Locație: Sala Studio

18.00 TE IUBESC DAR NU PE TINE (70 min )– cu Tania Popa

#comedie

Locaţie: Fabrica de Timp Liber 

19.00 PÂNĂ CÂND MOARTEA NE VA DESPĂRȚI – (60 min)

#comedie

COMPANIA THALIA ORADEA

Locație: Cafeneaua PAPION

19.30 A CLOWN IN SEARCH OF LAUGHTER - ARGENTINA – (30 min) – cu Tony Fratello

#spectacol de stradă

Locație:Pietonala teatru

20.00 RINOCERII (100 min)

#comedie –teatru absurd

TEATRUL MATEI VISNIEC SUCEAVA

Locaţie: Sala Mare

21.00 ORIGINI (50 min) – coordonator exerciții scenice Cătălin Grigoraș

#spectacol de stradă

Teatrul Aureliu Manea Turda

Locaţie: Pietonală teatru

22.30 FITT PARTY

Locaţie: Curtea Teatrului

DUMINICĂ 30.06.2019

10.00 NEAMERA-  ITALIA – (120min) 

#workshop confecționare măști

Locație: curtea interioară a teatrului

12.00 DOGARUL CEL ISTEȚ (60 min)

#spectacol pentru copii

COMPANIA BECOME

Locaţie: Sala Studio

14:00 SUFLETE DIN SARE( 30 min)

#statui vivante

COMPANIA BECOME ȘI TEATRUL AURELIU MANEA 

Locaţie:  Salina Turda

17:00 SAFE ZONE  (50 min) –cu Alexandru Condurat

# one man show 

Locaţie:  Sala Tour D’Art

17.00 GLORIOUS VISIONS – NEAMERA –ITALIA (60 min)

#spectacol nonverbal

Locație: Sala Studio

17.00 SIMBIOZĂ de Oleg Rusnac (60 min)

#expoziție pictură

Locaţie: Fabrica de Timp Liber

18.00 PISICI  (80 min)

#spectacol concert

TEATRUL MATEI VISNIEC SUCEAVA

Locaţie: Fabrica de Timp Liber 

18.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI (60 min)

#one man show

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: în automobil – în fața teatrului

19.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI (60 min)

#one man show

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: în automobil – în fața teatrului

19.00 FLAUTUL FERMECAT (FLAUT LA PUTEREA POEZIEI) (60min) - cu Dorel Vișan

#recital de muzică și poezie

Locaţie: Sala Mare

19.00 A CLOWN IN SEARCH OF LAUGHTER - ARGENTINA – (30 min) – cu Tony Fratello

#spectacol de stradă

Locație:Pietonala

19.30 KATASTROFA SHOW- ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

Locație:Pietonala

22.30 LIA AND THE BAND (60 min)

#Concert

 Locaţie: Curtea Teatrului

LUNI  01.07.2019 

14.00 PAU PALAUS – PETJADES – SPANIA (20 min)

#comedie

Locație: Salina Turda

17.00 TOTUL DESPRE FEMEI (70 min)

#comedie romantică

TEATRUL ARTE DELL ANIMA

Locaţie: Sala Studio

18.00 BONSOIR MONSIEUR  cu Marius Bodochi și Irina Movilă (70 min)

#comedie

Locație: Fabrica de Timp Liber

19.00 DE LA OVIDIU LA EMINESCU – cu Emil Boroghină (30 min)  

#recital de poezie

TEARUL NAȚIONAL MARIN SORESCU CRAIOVA

Locație: Cafeneaua Papion

19.00 BALOONS - KATASTROFA CLOWN – ITALIA-  (30 min)

#spectacol de stradă

Locaţie: pietonala

19.30 OTROS AIRES - SPANIA (30min)

#spectacol de stradă

COMPANIA DUO LAOS  

Locație: pietonala

20.00 RINOCERII (100min)

#comedie –teatru absurd

Teatrul Municipal Baia Mare

Locaţie: Sala Mare

22.30 FLORIN ZĂHAN ȘI BOGDAN CRISTEA (60 min)

#concert

Locaţie: curtea Teatrului

MARŢI  02.07.2019

11.00 INSUPORTABILA VECINĂTATE A SUFLETULUI de Radu Iliescu (60 min)

#lansare de carte

Locație: cafeneaua Papion

14.00 KATASTROFA SHOW- ITALIA (30 min)

#comedie

Locaţie: Salina Turda 

16.00 TERMEN DE GARANȚIE  (90 min)

#spectacol non verbal

UNIVERSITATEA DE ARTE TÂRGU-MUREȘ

Locaţie: Fabrica de Timp Liber 

17.00 REVOLUȚIE ȘI ARTIFICII (80 min) -cu Marius Bodochi și Irina Movilă

#comedie

Locaţie: Sala Studio

19.00 PAU PALAUS – PETJADES – SPANIA (30 min)

#spectacol de stradă

Locație: pietonala teatru

19.30 OTROS AIRES - SPANIA (30min)

#spectacol de stradă

COMPANIA DUO LAOS 

Locație: pietonală teatru

19.00 MERSUL TRENURILOR  (60 min)

COMPANIA BREASLA ACTORILOR

Locație: Sala Tour D’Art

20.00 CĂLĂTOAREA ȘI SHAKESPEARE (90 min)

#comedie

TEATRUL DRAMATURGILOR ROMÂNI

Locatie: Sala Mare

22.30 STRAIGHT FROM THE BOTTLE (60 min)

#concert

Locaţie: Curtea Teatrului

MIERCURI 03.07.2019

11:00 PENELUL ȘI DALTA de Aurel Rău ( 60 min) 

#lansare de carte

Locaţie:  Cafeneaua Papion

14:00 SUFLETE DIN SARE( 30 min)

#statui vivante

COMPANIA BECOME ȘI TEATRUL AURELIU MANEA 

Locaţie:  Salina Turda

16.00  LIVADA DE VIȘINI (90 min)

#dramă

UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA-DEPARTAMENTUL DE ARTE 

Locaţie: Fabrica de Timp Liber

19.00 SPOVEDANIA UNEI VIDEOCHATISTE

#one girl show

Teatru de Kartier Bacău

Locație: Sala Tour D’ Art

19.00 KATASTROFA SHOW- ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

Locaţie: pietonală

20.00 ATENȚIE ATERIZĂM!

#comedie

Ateneul Național Iași

Locaţie: Sala Studio

21.30 RADU NECHIFOR & FRIENDS

#concert

Locaţie: pietonală teatru

22.30 FĂRĂ ZAHĂR

#concert

Locaţie: curtea Teatrului

JOI 04.07.2019

11:00 OPERA OMNIA de Ioan Mircea Corpodean  (60 min)

AȘTEPTÂND PLOAIA de Viorel Pordan

ÎNGRIJIND-O PE OMA VOL. I ȘI BĂTRÂNII - O EXPERIENȚĂ INEDITĂ, VOL. II de Angelina Tămaș

#lansare carte

Locaţie:  Cafeneaua Papion

12.00  CEL– (70 min)

#dramă

UNIVERSITATEA BABEȘ-BOLYAI CLUJ-NAPOCA,  SPECILIZAREA ARTELE SPECTACOLULUI: REGIE

LOCAŢIE: Fabrica De Timp Liber

14.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Salina Turda

ORA 16:00 GALA DE PREMIERE UNIVERSITĂȚI  - curtea teatrului

17.00 DOMNIȘOARA IULIA

#dramă

TEATRUL REGINA MARIA ORADEA

Locație: Sala Studio

18.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA  (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Micro

18.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI (60 min)

#one man show

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: în automobil – în fața teatrului

19.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI (60 min)

#one man show

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: în automobil – în fața teatrului

19.00 ONSTAGE DATING- AUSTRALIA (60 min)

#comedie romantică

Locaţie: Sala  Tour D‘Art

20.00 BIRDS – ITALIA (40 min)

#teatru dans

COMPANIA ALEX CANTARELLI

Locație: Fabrica de Timp Liber

20.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Pietonală teatru

21.30  PARLEZ-MOI D’AMOUR  (60 min) 

#teatru dans

TEATRUL DE BALET SIBIU

Locaţie: Pietonală teatru

22.30  DREAM CATCHCERS (60 min)

#concert

Locaţie: Curtea Teatrului

VINERI 05.07.2019

11:00 CÂND AMINTIRILE DOR de Eugenia Costea ( 60 min) 

OPERA OMNIA de  Traian Marcel Bartoș

#lansare de carte

Locaţie:  Cafeneaua Papion

14.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Salina Turda

17.00 MONSTRUL NISIPURILOR (80 min)

#dramă

TEATRUL FANI TARDINI GALAȚI

Locaţie: Sala Studio

18.00 BĂBĂLUDA DE LA BURU (30 min)

#film documentar

Locaţie: Fabrica de Timp Liber

18.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Micro

19.00 IONA (80 min)

#dramă

TEATRUL ELVIRA GODEANU TG JIU

Locație: Sala Tour  D’Art

20.00  TRIX SHOW (80 min)

#spectacol non verbal

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locaţie: curtea interioară a Muzeului de Istorie

20.00 ONSTAGE DATING- AUSTRALIA (60 min)

#comedie romantică

Locaţie: Cafeneaua Papion

20.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: pietonală teatru

21.30 FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ (80 min)

#spectacol pentru copii

TEATRUL ELVIRA GODEANU TG JIU

Locație: pietonală teatru

22.30 FITT PARTY

Locație: curtea teatrului

SÂMBĂTĂ 06.07.2019

11.00 FURTUNI DE ROUĂ de Dan Florea (60 min)

#lansare carte

 Locație: cafeneaua Papion

11:00 IEDUL CU TREI CAPRE (60 min)

#spectacol pentru copii

COMPANIA BECOME

Locație: Curtea interioră a Muzeului de Istorie

14.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Salina Turda

17.00 ONSTAGE DATING- AUSTRALIA (60 min)

#comedie

Locaţie: Sala Studio

17:00 MAGICIANUL ADI OLTEANU (30 min)

#numere de magie

Locaţie: parc      

18.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Micro

18.00 AGLAJA ȘI DUMNEZEUL EI DIN MĂMĂLIGĂ (60 min)

#monodramă

TEATRUL I.D. SÎRBU PETROȘANI

Locație: Sala Tour D’art

19.00 AZILUL DE NOAPTE  (100 min)

#dramă

TEATRUL ELVIRA GODEANU TG JIU

Locaţie: Sala Mare

20.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: pietonală teatru

21.30 SIMURGH –ITALIA (60 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TEATRO DEI VENTI

Locație: pietonală teatru

22.30 KOZSZICKA AND BAND

#concert

Locaţie: curtea teatrului

DUMINICĂ 07.07.2019

12.00 MICA VRĂJITOARE (60 min)

#spectacol pentru copii

TEATRUL PRICHINDEL ALBA IULIA

Locație: Sala Mare

14:00 MAGICIANUL ADI OLTEANU (30 min)

#numere de magie

Locaţie: Salina Turda           

17.00 ȘI CU VIOLONCELUL CE FACEM ? – (60min)

#dramă

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: Sala Studio

20:00 SPECTACOL INCHIDERE

Locație: Sala Mare

21.30 SIMURGH –ITALIA (60 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TEATRO DEI VENTI

Locație: pietonală teatru

22.30 VIDEO-PROIECȚIE PE CLĂDIREA TEATRULUI

Realizator Radu Ignat

Locație: pietonală teatru

22.30 JAM SESSION

Locație: cafeneaua teatrului

23:00 FOC DE ARTIFICII

Locaţie: În fața teatrului

viamso feb2019

banner caribic 012019

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Renunță
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator